Biuro prasowe Amica

Amica w trosce o czyste powietrze we Wronkach

Grupa Amica zainstalowała dwa czujniki jakości powietrza we Wronkach. Firma wsparła tym samym inicjatywę mieszkańców, którzy zwrócili się z prośbą o zakup takich urządzeń. Nowe sensory pozwalają jeszcze precyzyjniej sprawdzić stan powietrza w najbliższej okolicy. Jeden z nich umieszczono na terenie fabryki. To kolejne działanie, poprzez które Amica zwiększa nacisk na dbałość o środowisko.

Żyjąc w miastach oraz przemieszczając się w nich najczęściej musimy mierzyć się z zanieczyszczeniami, które nieświadomie wdychamy. Smog jest problemem nie tylko w dużych metropoliach – narażeni są również mieszkańcy mniejszych miejscowości, w tym także wsi.

Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że niemal 91% populacji oddycha zanieczyszczonym powietrzem, a 7 milionów ludzi rocznie przedwcześnie umiera z powodu smogu. Jednym z narzędzi pomagających w walce ze smogiem są specjalne czujniki zanieczyszczeń. Z prośbą o zakup sensorów pyłowych zwrócili się do Grupy Amica lokalni działacze skupieni wokół oficjalnej strony na Facebooku „Stop Smog Wronki”.

Trzy takie czujniki zakupiliśmy dzięki zbiórce publicznej i dwa z nich są już zamontowane. Za dwa kolejne zapłaciła Amica i również już działają – mówi Bartosz Roszak, jeden z inicjatorów akcji.

Czujniki Airly zakupione przez producenta AGD zostały zamontowane na terenie fabryki we Wronkach – na ścianie najwyższego magazynu w Polsce – oraz po drugiej stronie Warty, na Hotelu Olympic.

– Przywiązujemy dużą wagę do tego, by nasza fabryka nie oddziaływała negatywnie na środowisko. Jednocześnie docieramy do naszych pracowników z informacją, jak każdy z nas może wpływać na czystość powietrza w swoim regionie. W naszym wewnętrznym czasopiśmie piszemy co numer o zaletach czystej energii, a także o tym, jak korzystać ze zwykłych pieców c.o., by znacząco zmniejszać zanieczyszczenia. Zakup czujników jakości powietrza, które zainstalowaliśmy w dwóch miejscach, jest uzupełnieniem tej działalności edukacyjnej. Nic nie obrazuje ludziom negatywnych zjawisk tak dobrze, jak matematycznie wyrażona ich skala oraz zmiany tych wartości w czasie. Mamy nadzieję, że przyczynimy się również w taki sposób do tego, że zanieczyszczenie powietrza we Wronkach i regionie zacznie się w najbliższym czasie zmniejszać – mówi Tomasz Waszak, Kierownik ds. Certyfikacji i Ekologii w Grupie Amica.

Airly jest polską firmą zwiększającą świadomość na temat jakości powietrza na całym świecie, przez co ma wkład w rozwiązanie problemu zanieczyszczeń i tym samym poprawę jakości życia ludzi globalnie. Sensory Airly mierzą stężenia gazów pochodzących z ruchu ulicznego i przemysłu, poziom pochodnych spalania paliw kopalnych oraz podstawowe dane pogodowe.

Jak w praktyce wykorzystać wiadomości uzyskane z pomiarów czujników? Aktualny stan jakości i poziom zanieczyszczenia powietrza można sprawdzić na oficjalnej stronie https://airly.org/map/pl/ i w mobilnej aplikacji. Liczba kolorowych kropek reprezentuje liczbę obecnie działających sensorów. Ich kolor nawiązuje do stanu jakości powietrza: zieleń symbolizuje dobry wynik, natomiast pomarańczowy i czerwony kolor informuje o wysokim stężeniu niebezpiecznych dla zdrowia pyłów w powietrzu. Podczas ataków smogu w trosce o swoje zdrowie zaleca się pozostawanie w domach, noszenie specjalistycznych masek z filtrem oraz ograniczenia w uprawianiu sportu czy wietrzenia mieszkań.

Czujniki jakości powietrza odczytują w czasie rzeczywistym takie parametry jak: stężenia pyłów PM1, PM2.5, PM10, temperaturę, ciśnienie, wilgotność, siłę i kierunek wiatru w miejscu, w którym są zainstalowane. Pomiary obrazowane są na stronie w czasie rzeczywistym. Czujniki mierzą jakość powietrza w sposób ciągły. Dane pomiarowe aktualizowane są co 5 minut. Sensory mierzą stężenie cząstek stałych, korzystając z technologii laserowej. Każdy sensor wyposażono w specjalną kontrolkę zmieniającą kolory diody zależnie od jakości powietrza zgodnie ze skalą kolorystyczną – mówi Marta Szemraj reprezentująca Airly, dostawcę czujników.

W ramach swoich działań edukacyjnych firma Airly prowadzi cykl zajęć dla dzieci związanych z wiedzą o czystym powietrzu. “Powietrzna Akademia” zachęcała uczniów z całej Polski do refleksji nad zanieczyszczeniami w formie wykładu z interakcyjnymi eksperymentami. W programie wzięło udział ponad 4000 dzieci.

###

Grupa Amica to wiodący europejski producent sprzętu gospodarstwa domowego z ponad 70-letnim doświadczeniem. W ofercie posiada pełną gamę inteligentnych urządzeń dużego i małego AGD, wyróżniających się przemyślanymi, użytecznymi rozwiązaniami, najnowszą technologią i nowoczesnym designem. Jednym z filarów strategii rozwoju firmy jest inwestowanie w rozpoznawalne marki lokalne. W portfelu grupy znajdują się marki Amica (Europa Środkowa i Zachodnia), Hansa (Europa Wschodnia), Gram (Skandynawia) oraz CDA (Wielka Brytania) i Fagor (Hiszpania). Na całym świecie zatrudnia ponad 3 tysiące osób, dzięki którym dostarcza do klientów na ponad 70 rynkach na świecie ponad 5 milionów urządzeń rocznie. W 2020 r. największy polski producent AGD po raz drugi w historii osiągnął roczne przychody przekraczające 3 miliardy złotych.

Poleć komunikat prasowy
png 2,6 MB

Ochrona danych osobowych

W ramach kontaktu z Infolinią przedstawimy Tobie informację dotyczącą przetwarzania Twoich danych osobowych. Jeżeli chcesz skrócić czas oczekiwania na rozmowę z naszym konsultantem, prosimy o zapoznanie się z odpowiednią ze względu na cel Twojej rozmowy informacją – zamieszczoną pod poniższymi linkami:
  • w przypadku zamiaru zgłoszenia naprawy w ramach udzielonej przez Amica gwarancji podstawowej lub wykupionej Gwarancji Plus, prosimy o zapoznanie się z informacją pod tym linkiem
  • w przypadku woli zlecenia naprawy pogwarancyjnej albo pozyskania informacji o ofercie handlowej Centrum Serwisowego, w tym dotyczących usługi montażu/przyłączenia sprzętu, przeglądu, wykupienia Gwarancji Plus, a także zamówienia usług i produktów z oferty Centrum Serwisowego, prosimy o zapoznanie się z informacją pod tym linkiem
Zamknij