Szpital Powiatowy w Szamotułach wraz z trzema stacjami pogotowia ratunkowego, Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu, Centrum Biologii Medycznej na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera, Szpital Średzki Serca Jezusowego w Środzie Wielkopolskiej, Klinika Kardiologii SKPP UM w Poznaniu, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, Szpital Powiatowy im. Dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu i Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Wymienione placówki wsparła Grupa Amica, przekazując środki finansowe na walkę z COVID-19, sprzęt AGD jako niezbędne wyposażenie placówek medycznych w szczególnym dla nich czasie oraz środki ochrony osobistej.
Lekarze, ratownicy, pielęgniarki i cały personel medyczny spędzają na dyżurach długie godziny, wkładając w swoją misję wielki wysiłek. Grupa Amica chcąc okazać wdzięczność za ich poświęcenie, włączyła się aktywnie w walkę z koronawirusem. W pierwszych swoich działaniach firma odpowiedziała spontanicznie na prośby z całej Polski, a obecnie skupia się na województwie wielkopolskim, z którym jest ściśle związana. We Wronkach mieści się siedziba firmy i fabryka - to stąd pochodzi najwięcej jej pracowników. W Poznaniu Amica prowadzi działalność handlową i marketingową.
- Nie produkujemy maseczek ani odzieży ochronnej, ale wiemy, iż obecnie w szpitalach są ogromne braki, których skali nikt nie był świadomy, dopóki nie wybuchła epidemia, a nasz sprzęt może pomóc lekarzom, pielęgniarkom i innym pracownikom tych placówek w ich codziennej pracy. W odpowiedzi na prośby wielu placówek ochrony zdrowia z województwa wielkopolskiego, przekazaliśmy im sprzęt AGD według zgłoszonego zapotrzebowania. Najczęściej były to pralki i suszarki, dzięki którym personel pogotowia ratunkowego nie musi przekazywać roboczych ubrań do pralni zewnętrznych, ani zabierać ich do domów, chłodziarki i chłodziarko-zamrażarki, zarówno do przechowywania leków, jak i na użytek pracowników, czajniki, ekspresy do kawy, ale także zmywarki czy nawet kuchnie - mówi Marcin Bilik, I wiceprezes Grupy Amica ds. operacyjnych.
Pomocy finansowej w wysokości 200 tys. zł. udzielono Szpitalowi Miejskiemu im. Józefa Strusia w Poznaniu, który jest właściwym dla Wielkopolski szpitalem zakaźnym. W kwocie 40 tys. zł – Szpitalowi Powiatowemu w Szamotułach. Dodatkowo trzy stacje pogotowia ratunkowego, podległe tej placówce (Szamotuły, Wronki i Pniewy) otrzymały niezbędne do codziennego funkcjonowania suszarki.
Sprzęt AGD trafił również do: Centrum Biologii Medycznej na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu (celem uruchomienia laboratorium przeprowadzającego testy na obecność wirusa), Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera, Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego w Środzie Wielkopolskiej, Kliniki Kardiologii SKPP UM w Poznaniu, Szpitala Powiatowego im. Dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Ponadto materiały medyczne w postaci 2 tys. maseczek oraz innych artykułów ochrony osobistej otrzymał Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.
Grupa Amica to wiodący europejski producent sprzętu gospodarstwa domowego z ponad 70-letnim doświadczeniem. W ofercie posiada pełną gamę inteligentnych urządzeń dużego i małego AGD, wyróżniających się przemyślanymi, użytecznymi rozwiązaniami, najnowszą technologią i nowoczesnym designem. Jednym z filarów strategii rozwoju firmy jest inwestowanie w rozpoznawalne marki lokalne. W portfelu grupy znajdują się marki Amica (Europa Środkowa i Zachodnia), Hansa (Europa Wschodnia), Gram (Skandynawia) oraz CDA (Wielka Brytania) i Fagor (Hiszpania). Na całym świecie zatrudnia ponad 3 tysiące osób, dzięki którym dostarcza do klientów na ponad 70 rynkach na świecie ponad 5 milionów urządzeń rocznie. W 2018 roku skonsolidowany obrót grupy wyniósł ponad 750 mln EUR.